İnternet Programcılığı Ders 1 || PHP Kodlarının Çalıştırılması ve Php Kurulumu

İnternet Programcılığı dersine Başlamadan önce kodları çalıştırabilmek için php derleyicilerin kurulması gerekmektedir. Bu dersimizde php kodlarını nasıl çalıştırabiliriz? Php kurulumu nasıl yapılır? biraz bilgi vereceğiz.

 

    PHP KODLARININ ÇALIŞMASI

    Php kodlamaya geçmeden önce PHP kodlarının nasıl çalıştırıldığını bilmemiz gerekmektedir. Php kodlarını yazıp HTML gibi tarayıcılarda direk gösteremeyiz. Bunun için ASP.NET’te olduğu gibi bir sunucuya ihtiyaç vardır. PHP de sunucu tabanlı bir programlama dilidir.

PHP ile etkileşimli programlar oluşturmak istiyorsak web sunucu ve yorumlayıcıya ihtiyaç vardır. Birinin olmaması durumunda program çalışmaz.

Üye kaydı, ürün bilgisi gibi verilerin kullanılacağı bir web sayfasında ise veri tabanı sunucu gerekir. Veri tabanı sunucusunu daha kolay kontrol etmek ve verileri düzenlemek için de yardımcı veri tabanı programı yönetimi programları ( PhpMyAdmin vb.) kullanılabilir.

PHP kodlarının bilgisayarımızda çalışması için üç bileşeni bilgisayarımıza yüklememiz gerekir.

  1. Web sunucusu ( Apache)
  2. PHP Yorumlayıcısı
  3. Veritabanı sunucusu( MYSQL)

1.Web Sunucusu

Programcılık temel olarak bir işi daha kolay ve kısa bir biçimde çözme işlemidir. Örneğin bir ismi 200 defa alt alta yazdırma işlemi sizden istendiğinde,” Bunu kolay yoldan nasıl yapabilirim?” düşüncesi aklımıza gelir. Normal yazma işlemine girdiğinizde 200 satır yazmanız gerekecektir. Ama bu işlemi program yardımıyla 3-4 satırda halledebilirsiniz.

Çalışma şekli bakımından iki tür web sayfası vardır. Birincisi sadece istemci tarafından yorumlanan sayfalar, ikincisi ise sunucu tarafından yorumlanan sayfalardır. İstemciden gelen taleplere cevap veren bilgisayarlara sunucu denir. Web Server(Web Sunucu) istemciden gelen bu talebe bağlı olarak sayfanın sunucu tarafından yorumlanıp yorumlanmayacağına karar vererek gerekli işlemleri yürütür.

Günlük hayatta sürekli karşılaştığımız etkileşimli web sitelerinin arka planına bakıldığında sunucu ve derleyicilerden faydalandığı görülmektedir.

Alışveriş sitesinde sepete eklediğiniz ürünün tutarını hesaplayan veya paylaşım sitelerinde paylaştığınız bir resmi arkadaşlarınıza da gösteren internet programlarını çalıştıran, onları kullanıcının anlayacağı şekle getiren sunucu ve derleyicidir. Yazılan program, sunucu ve derleyici olmadan hiçbir anlam ifade etmez.


Resim 1: PHP’nin çalışma prensibi

PHP yorumlayıcısı ilgili dosya içindeki scriptleri çalıştırarak geriye döndürdüğü sonucu web sunucuya tekrar gönderir. Web sunucuya ulaştırılan sonuç, istemci tarafına HTML dosyası olarak yollanır.

Apache Kurulumu

Apache bir web sunucu programdır. Bu sunucuyu kurduğunuzda 80. Portu kullanarak çalışır. Apache güçlü, sağlam, yetenekli ve esnek bir web sunucusudur. Açık kaynak kodlu bir yazılım olup lisansı ücretsizdir. Yazılım firmalarına, kurumlara verdikleri hizmetten (kurulum, teknik destek, vb.) kazanç sağlarlar. Apache web sunucu programını http://www.apache.org sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Apache Kurulumuna ait makalemize internet programcılığı kateforisinden ulaşabilirsiniz.

2. Php Kurulumu

Php derleyicimiz olup apache ile uyumlu çalışması gerekmektedir. Apache’nin son çıkan versiyonları ile bazen senkronize bir çalışma gerçekleştirilmeyebilir. Bir önceki konuda bahsettiğimiz gibi bazen son versiyonlar arasında uyum problemi ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle bir alt sürümler tercih edilebilir. Kurulumu iki yolla yapabiliriz: Paket programı kurarak veya sıkıştırılmış dosya halinde indirdiğimiz dosyaları PHP adında bir dizin içine açarak.

Biz, burada, farklılık olması açısından ikinci yolu tercih edeceğiz. Dosyayı edinmek için www.php.net sitesini ziyaret edelim. Buradan indirdiğimiz PHP derleyici dosyalarını C:/>PHP dizininin içine açalım.

PHP kurulumuna ait makalemize internet programcılığı kateforisinden ulaşabilirsiniz.

3. Veri Tabanı Sunucusu

Veri tabanı, içinde bilgiler saklayan, birbiriyle ilişkili tablolar topluluğudur. Bilgiler

belli gruplara göre saklanır ve istenildiğinde belli kriterlere göre çağrılır.


Günümüzde kullanılan etkileşimli web sayfalarının çoğunda veri tabanları kullanılmıştır.

Üyelerine satış yapan bir alışveriş sitesinde üye adı, üye adresi, üye telefon numarası vb. bir tabloda, ürünlere ait bilgiler, fiyatı, rengi, boyutu vb. gibi özellikler başka bir tabloda tutulup hepsine birden veri tabanı denilmektedir.

Veri tabanı kullanmadan etkileşimli sayfalar olmazdı.Forum sayfaları, sosyal paylaşım siteleri, alışveriş vb.. gibi sitelerin alt yapısı veri tabanlarında saklıdır.

Günümüzde kullanılan birçok veri tabanı sunucu yazılımları vardır. Biz bunlardan

PHP ile uyumlu çalışan MySQL sunucusunun kurulumundan bahsedeceğiz.

MySQL kurulumuna ait makalemize internet programcılığı kateforisinden ulaşabilirsiniz.

4. Hazır Paketler

 Buraya kadar anlatılanlar size biraz karışık gelmiş olabilir. Aslına bakarsanız yukarıda anlattıklarımızın hepsini tek bir program yardımıyla yapabilir, bütün programları tek bir paket programa yaptırabiliriz.

 Daha önceki konularda da gördüğünüz gibi php yorumlayıcı, server ve veri tabanı kurmak zahmetli bir iş. Bu zahmeti ortadan kaldırmayı düşünen ve tek bir pakette sunucu, derleyici ve veri tabanını içinde barındıran paketler piyasaya sunulmuştur.

Hazır paketleri kullanmak istiyorsanız elinizde birkaç seçenek var. Bunlardan en çok bilinenleri XAMPP, WAMP ve EasyPHP. Hepsi aynı işi görüyor olmasına rağmen paketin içeriklerindeki ekstralar değişebiliyor.

 Örnek olarak aşağıdaki tabloda bu programların isimleri ve içeriklerinden bir kesit verilmiştir.

EasyPHP

WAMP

XAMPP

www.easyphp.org www.wampserver.com www.apachefriends.org/en/xampp.html

PHP

Apache VC MySQL

PhpMyAdmin

Xdebug

Apache

Php Mysql XDebug XDC

PhpMyAdmin SQLBuddy webGrind

Apache

MySQL PHP phpMyAdmin

FileZilla FTP Server

Tomcat

Bu  paket  yazılımlardan  istediğinizi kullanabilirsiniz..Bu paketlerden EasyPHP ve WAMPSERVER kurulumlarını ayrı ayrı makale olarak ele alınıcaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir