İnternet Programcılığı Ders 1.4 || EasyPHP Kurulumu (Resimli Anlatım)

İnternet Programcılığı Ders 1.4 || Php Kodlarının Çalıştırılması için Hazır Paketler || EasyPHP Kurulumu

 

Php kodlarının çalıştırılması için bir web sunucusuna (Apache), php derleyicisine ve veritabanına(MySQL) ihtiyaç vardır. Bunları tek tek kurarakta yapabiliriz. veya hazır üçünüde içinde barındıran paketlerden de kurabiliriz. ( EasyPHP, WampServer vb.)

 

Bu makalemizde hazır paketlerden EasyPHP kurulumunu resimli olarak göreceğiz.

 


Öncelikle EasyPHP paketinin www.easyphp.org sitesinden en güncel sürümünü indiriniz.

Programı çalıştırdığımızda karşımıza kurulum ekranı gelecektir.Next butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.


Bir sonraki pencerede lisans sözleşmesini onaylayarak bir NEXT diyelim.


Bir sonraki pencere easyphp hakkında kısa bir bilgi verir.Bu pencereyi Next butonu ile geçiyoruz. Karşımıza kurulumun nereye yapılacağını belirten diğer pencere gelecektir.


Browse butonu ile istenirse kurulum dizinimiz değiştirilebilir. Fakat biz burada değiştirmeden Next butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.


Bu pencerede de programlar altındaki isim istenirse değiştirilebilir. Fakat biz burada değişiklik yapmadan “Next” butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.


Kurulum yerini ve ismini onaylıyorsak “Install” butonu ile kurulum işlemini ilgili klasöre gerçekleştiriyoruz. Aksi takdirde “Back” butonu ile kurulum yerini ve ismini değiştirebiliriz.


Gerekli dosyalar yüklenerek program kurulumu devam etmektedir. Dosya yükleme işlemi bittiğinde ise kurulum tamamlanmış olacaktır.


Kurulumu “Finish” butonu ile başarılı bir şekilde tamamlamış oluyoruz.

EasyPHP programımızı kurduğumuz dizinde bulup çalıştırdığımızda ekrandaki görüntüyü elde ederiz. EasyPHP’nin baş harfi olan “e” simgesi programımızın simgesidir. Üzerine çift tıkladığımızda ise paket içinde bulunan “Apache” ve “MySQL” programlarına erişebilir ve kontrol edebiliriz. Ayrıca dil değişikliği de yine buradan yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir