İnternet Programcılığı Ders 1.2 || PHP Kurulumu (Resimli Anlatım)

İnternet Programcılığı Ders 1.2 || PHP Kurulumu

Ders 1.1 de web sunucusunu kurduk sırada php kurulumu var. Php derleyicimizin apache ile uyumlu olması gerekmektedir.

1.2.Php Kurulumu

 Php derleyicimiz olup apache ile uyumlu çalışması gerekmektedir. Apache’nin son çıkan versiyonları ile bazen senkronize bir çalışma gerçekleştirilmeyebilir. Bir önceki konuda bahsettiğimiz gibi bazen son versiyonlar arasında uyum problemi ortaya çıkmaktadır.

 Bu nedenle bir alt sürümler tercih edilebilir. Kurulumu iki yolla yapabiliriz: Paket programı kurarak veya sıkıştırılmış dosya halinde indirdiğimiz dosyaları PHP adında bir dizin içine açarak.

 Biz, burada, farklılık olması açısından ikinci yolu tercih edeceğiz. Dosyayı edinmek için www.php.net sitesini ziyaret edelim. Buradan indirdiğimiz PHP derleyici dosyalarını C:/>PHP dizininin içine açalım.

 Resim 1:Php dizin içeriği

Resimde de işaretli bir şekilde gözüken install.txt dosyasını not defteri yardımıyla açıyoruz.Bu dosya ayar ve kurulum bilgilerini içermektedir.

Bu dosyada ilk önce Apache’nin hangi sürümünün kurulumunu yapmışsak onun

Windows için olan ayar bölümünü buluyoruz. Örneğin Apache 2.0. kurulmuşsa;

 Daha sonra bu satırın biraz altında işaretlenmiş üç satırı seçip kurduğumuz Apache programının kurulu olduğu dizinin altında bulunan conf klasörünün altındaki httpd.conf dosyasını not defteri ile açıp en altına kaydediyoruz.

   Httpd.conf dosyası kaydetme esnasında Windows 7 ‘de hata mesajı verirse yönetici olarak  çalıştırabilir veya masaüstüne aynı isimde farklı kaydedip sonra conf klasörünün içindeki

For PHP 5‘in altındaki satırı seçmemizin sebebi sıkıştırılmış olarak indirdiğimiz kurulum dosyalarının PHP5 versiyonu olması.

 Yukarıda üstü ilk çizilen satırda bulunan “C:/php/” kısmını PHP klasörlerini açtığınız dizine göre değiştirmemiz gerekmektedir.

 Derleyici kurulumu işlemimiz bitmiştir.

 Apache>conf> httpd.conf dosyasında bilinmesi gereken bazı özelliklerin olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

 

DocumentRoot: Dosyaların sunulacağı dizini belirtir.

ServerRoot: Apache’nin ana dizinini belirtir.

    Port: Tek başına (standalone) sunucunun dinlediği ‘port’. Servis verilecek port/portlar belirtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir