Açık Kaynak İşletim Sistemleri Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Çalışma Notları

Açık Kaynak İşletim Sistemleri Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Çalışma Notları 

İndir->>>  Açık Kaynak 1.2 Çalışma Notları

DOSYA SİSTEMİ

Dosya sistemi, bir anlamda dosyaların diskteki düzenidir diyebiliriz. Bu düzen kapsamında bir hiyerarşiden bahsedebiliriz.

Hiyerarşinin en üstünde kök dizini (ing. root directory) yer alır ve “/” karakteriyle gösterilir. Diğer dizinler de bu kök dizininin altında toplanmışlardır.

DOSYA VEYA DİZİN YOLU

Bir dizin ya da dosyanın, sistemdeki konumu, o dosya/dizinin “yol”’uyla belirtilir. Yol, kök dizininden itibaren, o dosya/dizine ulaşmak için geçilmesi gereken dizinlerin “/” işaretiyle birleştirilerek ardışık bir şekilde yazılmasıyla elde edilen ifadedir.

Örneğin “/home/hbozkurtyolu, kök dizinindeki, home isimli dizinin içindeki hbozkurt dizininin konumunu belirtir. Bu ifadede en baştaki “/” kök dizinini belirtmektedir.

KÖK DİZİNİ

 • Kök dizini diğer tüm dizin ve dosyaları içeren dizindir.
 • Kök dizinini içeren disk bölümü sistemi tek kullanıcılı açmak için gerekli tüm dosyaları içinde barındırmalıdır.
 • Bu işletim sistemin açılabilmesi için gerekli bir kuraldır.

 

DOSYA YÖNETİCİSİ

 • Dosya yöneticisi, birçok dosya ve dizin işlemlerinin yapılmasını sağlayan programa denir. Pardus’ta kullanılan dosya yöneticisinin adı Dolphin‘dir.
 • Gelişmiş bir dosya yönetim programıdır. Bilgisayarınızdaki depolama ortamları ve ağınızdaki diğer bilgisayarlarınıza erişiminizi sağlar.

Dosya yöneticisi ile yapılabilen işlemlere örnek olarak:

 • Dosya seçme,
 • Dosya kopyalama,
 • Dosya yapıştırma,
 • Dosya taşıma,
 • Dosya/klasör adı değiştirme,
 • Dosya silme,
 • Belge özellikleri görüntüleme, vs…

…işlemler ve daha fazlası Dolphin dosya yöneticisi ile yapılabilir.

 

  

AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ TEMEL ARAÇLARI VE UYGULAMALARI

à KCalc (Hesap Makinesi)= bilimsel hesap makinesi programıdır.

 

àOfis Uygulamaları -Libre Office: ofis yazılımları paketi (Wındowstakı Mıcrosoft Offıce)

 

Libre Office icinde bulunan programlar

Writer (Kelime İşlemci),=  kelime işlem programıdır.

Calc (Hesap Tablosu), = Tablo verileriniz üzerinde hesaplama, filtreleme, raporlama ve grafik olarak görüntüleme işlemleri yapabileceğiniz LibreOffice uygulamasıdır

Impress (Sunum), = LibreOffice’ in yazı efektleri ve görsel/işitsel nesnelerle etkileyici tanıtımlar yapabileceğiniz sunum hazırlama aracıdır.

Draw (Çizim), = Diyagram, akış çizelgesi, organizasyon şeması ve hatta 3B nesne çizimleri yapabildiğimiz LibreOffice çizim uygulamasıdır.

Math (Formül)= Kelime işlem programlarında yazılması çok güç olan birden fazla satırdan oluşan ve hatta özel simgeler içeren formülleri hızlı biçimde düzenlememizi sağlayan LibreOffice uygulamasıdır.

Base (Veritabanı)= Veri tablolarınız için form oluşturma, raporlama, sorgulama, ilişkilendirme işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz veritabanı uygulamasıdır.

TEMEL AĞ KOMUTLARI VE PROGRAMLARI

Telnet Komutu: Telnet programı uzaktaki sunucu ile TELNET protokolü ile haberleşmeyi sağlayan bir programdır. Bu program sayesinde uzaktaki makinede kullanıcıya bir çalışma alanı açılır. Kullanıcının gerçekleştirdiği her işlem uzaktaki sunucuda gerçekleşir.

Ftp Komutu: FTP protokolü uzaktaki sunucudan dosya transferi için kullanılan bir protokoldür.

Nslookup Komutu: Nslookup komutu DNS sunucusu ile haberleşip DNS sorgulamaları yapmak için kullanılmaktadır .

Whois Komutu: Whois komutu bir IP adresinin hangi ağa dahil olduğunu ve o ağdan sorumlu kişilerin e-posta adresleri, posta adresleri, telefonları gibi bilgileri gösteren bir komuttur.

Netstat Komutu: Netstat komutu ağ bağlantıları , yönlendirme tablosu , arayüz istatistikleri gibi ağ ile ilgili temel bilgileri göstermeye yarayan bir programdır.

Ping Komutu: Ping komutu çoğunlukla karşıdaki makinenin ayakta olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir