Açık Kaynak İşletim Sistemleri 1. Dönem 2. Yazılı Çalışma Soruları

Açık Kaynak İşletim Sistemleri Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Çalışma Soruları sınava hazırlık için hazırlanmıştır. Sınavınızda başarılar.

 

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır.

Bir yazılımın kaynak kodları herkese açık ve geliştirilebilir olmalı, isteyen her geliştirici bu açık kodları değiştirerek yeni yazılımlar geliştirebilmeli ve yine bu yeni yazılımlar da kaynak kodları açık olarak özgürce dağıtılmalıdır. Bu düşünce açık kaynak kodlu yazılım ( Open source software) olarak adlandırılır.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.

 

Açık Kaynak, bilişim alanında neyi ifade eder?

hangi programlama diliyle program yapılırsa yapılsın, program kodlarının herkes tarafından görülebilmesine, değiştirilebilmesine denir.


Pardus İşletim Sisteminin özelliklerini yazınız.

  • Lisans gerektirmez,özgürdür
  • Ücretsizdir
  • Gerekli Tüm programlar kurulu olarak gelir(Ofice programları gibi)
  • Türkçe server
  • Kaynak kodları değiştirilebilir,özelleştirilebilir
  • Virüs, Solucan, Truva atları vb. gibi zararlı kodlara karsı daha sağlam daha güvenilir bir mimariye sahip
  • Hızlı kurulur
  • Kolay kullanılır

 

En iyi bilinen açık kaynak kodlu yazılımlar

Linux, Unix, Open Office, GNU, Debian Rethat   , suse   ,Madrake ‘dır.

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) Nedir?

Kullanımda olan her yazılım üreticisinin haklarını ve kullanıcının haklarını korumaya yönelik bir lisans anlaşmasına sahiptir. Lisans anlaşması nesnenin kullanımı, geliştirilmesi, yeniden yapılandırılması, değiştirilmesi, alıntısının yapılabilmesi gibi hususları belirleyen düzenlemeler içerir. Böylece üreticinin izni olmadan çoğaltılamaz, değişiklik yapılamaz. Ancak açık kaynak kodlu (Özgür Yazılım ‘Free Software’) yazılımda istediğimiz gibi kopyalama yapabilir, yeniden dağıtabilir, hatta yeniden düzenleyebiliriz.

 

YALI Nedir?

Pardus kurulum sisteminin adı, özgün bir Pardus teknolojisi olan YALI’dır. Kurulum işlemi için YALI öncelikle bilgisayarınıza ve yapılandırmanıza ilişkin bilgileri sizden alır ve daha sonra kurulum aşamasına geçer.

 

ÇOMAR (COnfiguration MAnageR) nedir?

ÇOMAR (COnfiguration MAnageR), sistemde kurulu yazılımların birbirleriyle uyumlu çalışabilmesini sağlayacak olan yapılandırma yöneticisidir. Her uygulamanın hangi görevleri yapabildiği ve hangi görevlere ve bilgilere ihtiyaç duyduğu bilgisini tutar. ÇOMAR aracılığıyla uygulamalar kendilerini birbirlerinin varlıklarına ve yeteneklerine göre ayarlayabilirler. Normalde son kullanıcı, ÇOMAR’ın varlığını hissetmez. ÇOMAR, arka planda çalışır ve sistemin yapılandırma yükünü üstlenir.

PİSİ nedir?

PİSİ (Packages Installed Successfully as Intended), Pardus’un paket yönetim sistemidir. Paketlerin sisteme sorunsuz bir şekilde eklenip çıkarılmasını sağlar. Paketlerin diğer paket/kitaplıklara ve ÇOMAR görevlerine olan bağımlılıklarını tutar. Bir dosya türünü açmak ya da web sayfalarını sunmak gibi ÇOMAR görevlerini yapan paketleri bularak, kullanıcının, adını ve detaylarını bilmeden istediği işi yapan uygulamaları kurup çalıştırmasını sağlayabilir.

 

Pardus İşletim Sisteminin dosya sitemi nedir? Açıklayınız?

Windows Xp de kurulum yaparken dosya sistemi olarak NTFS ve FAT32, Windows 7 de, NTFS, Pardus ta ise ext4 ‘tür

 

Sistem Yükleyicisi nedir?

Sistem yükleyicisi bilgisayarınız açıldığında disk üzerinde yüklü olan sistemlerin açılmasını sağlar. Birden fazla işletim sistemi yüklü ise açılış esnasında seçim yapmanıza imkan tanır.

 

X-Window nedir*

Unix ve Linux türevi işletim sistemlerinde grafik ara yüz altyapısı X pencere sistemi olarak adlandırılır.

 

Linux sistemlerde en önemli masaüstü yöneticileri nelerdir?

KDE ve Gnome’dur

 

KDE nedir?

GNU/Linux ve diğer Unix masaüstleri için güçlü bir grafiksel ortamdır. Kullanıcı dostu programlarıyla, GNU/Linux’u üretken bir işletim sistemine dönüştürür.

KDE ile ilgili ayarlar nereden yapılır? Adı nedir?

Pardus Yapılandırma Merkezi(TASMA)’dan yapılabilir.

KAPTAN nedir?

Pardus’da kurulumdan sonra masaüstü ortamına ilk girdiğinizde temel yapılandırma ve masaüstü kişiselleştirmenizi sağlamak için Kaptan ayar sihirbazı karşılar.

KAPTAN Ayar Sihirbazı ile neler yapılır?

Fare ayarları,Temalarla ilgili ayarlar, Menü stil ayarları, Kullanıcı Resmi ayarları, Paket Yöneticisi ayarları

 

Pardus’ ta Masaüstü Bileşenleri nelerdir?

Masaüstü, simgeler, pencereler, panel, Pardus menüsü

 

Panel Nedir?

Masaüstünüzde ekranın en altında bulunan çubuğa panel adı verilir.

Aşağıdaki Panelde Ok işaretleriyle belirtilen yerlerin isimlerini yazınız.? 

Paneldeki ön tanımlı programcıklar şunlardır (soldan sağa sırayla):

Uygulama başlatıcısı: Başlat menüsü

Masaüstünü göster: Tüm pencereler gizlenir ve Masaüstü aktif hale gelir.

Sayfalayıcı: Masaüstleriniz arasında gezinmenizi sağlar.

Görev yöneticisi: Tüm pencere ve görevlere buradan ulaşırsınız.

Sistem çekmecesi: Sistem çekmecesinde çalışan uygulamaları listeler.

Dijital saat: Saati ve tarihi izlemenizi sağlar.

 

Panel Ayarları nereden yapılır? Panel ayarlarında hangi işlemler yapılır?

Panelin sağındaki plasma simgesine tıklayarak panel ayarlarını açabilirsiniz. Panel ayarları üzerinden panelin yüksekliğini genişliğini değiştirebilir, otomatik gizlenir hale getirebilir, panele programcık ekleyip çıkarabilirsiniz.

 

Panel Araç kutusu nasıl açılır? Panel araç kutusu ile hangi işlemler yapılır?

Panel ile ilgili tüm yapılandırmaları, görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp, açılan menüden “paneli yapılandır”ı seçerek yapabilirsiniz.

Panel Araç kutusu ile; Panelin boy, en gibi boyut ayarları ile panel üzerinde bulunacak programcıkları belirleyebilirsiniz.

 

Panele ön tanımlı programcıkların dışında sürekli çalışacak yeni programcık

eklemek için hangi adımlar uygulanmalıdır?

 Panel araç kutusuna tıklayın.

 “Programcık Ekle” butonuna tıklayın.

 Açılan programcık listesinden aradığınız programcığı bulun.

 Programcığı eklemek için çift tıklayın.

 

Pardus Menüsü

Paneldeki Pardus düğmesine tıkladığınız zaman açılan menüdür. Bu Pardus işletim sisteminin başlat menüsüdür. Pardus’ta kurulu olan uygulamalarınızı düzen içinde sıralar. Bilgisayarınızda yüklü olan programlara ve her türlü sistem ayarlarına erişebilmenize, oturum/bilgisayarı kapatabilmenize, komutu doğrudan yazarak çalıştırabilmenize, dosya ve dizinleri bulabilmenize imkan tanır. Windows İşletim sitemindeki BAŞLAT butonunun görevini görür.

Uygulama Düğmeleri ne işe yarar?

Uygulama düğmeleri sayesinde, en sık kullandığınız uygulamalara panelden, tek tıklamayla erişebilirsiniz. Uygulama düğmelerine sağ tıkladığınızda çıkan menüden:

    Özelliklere girip, uygulamanın, simgesini, ismini, açıklamasını, erişim izinlerini (hangi kullanıcının çalıştırıp/değiştirip hangisinin çalıştırıp/değiştiremeyeceğini vb.), sahibini (erişim izinlerini değiştirebilen kullanıcı), desteklediği dosya türlerini, uygulamaya tıklanınca çalıştırılacak komutu değiştirebilir,

 “Düğmeyi Taşı” diyerek, düğmeyi panelde istediğiniz bir yere çekebilir,

 “Düğmeyi Kaldır” diyerek, düğmeyi panelden silebilirsiniz.

 

Programcıklar

Programcıklar, panelde ya da masaüstünde çalışan, bilgisayarın ses ayarlarını yapmak, saat ve tarihi göstermek, farklı masaüstlerine geçiş yapılmasını sağlamak gibi işlevleri olan küçük uygulamalardır.
Panel üzerindeki tüm öğeler birer programcıktır. Panelin kendisi de tek başına bir programcıktır

Görev Çubuğu

Görev çubuğu çalışmakta olan uygulamaları listeler, uygulamalar arasında geçiş yapmanıza olanak tanır.

 

Pardusta Masaüstü simgelerinden Ev Dizini (/home) ne işe yarar?

Kişisel dosya ve dizinleriniz bulunur. Her kullanıcının, yalnızca kendisinin (ve tabii ki root kullanıcısının) erişebileceği bir dizini vardır: Ev dizini, ‘/home’ dizininin altındadır ve kullanıcı adınızla adlandırılmıştır. (örneğin kullanıcı adınız ‘hcatak’ ise, başlangıç dizininiz ‘/home/hcatak’ dizinidir) Bu dizin kullanıcıları birbirinden yalıtarak, her birine ayrı bir çalışma alanı sağlar. Her kullanıcı, kendi belgelerini, kişisel bilgilerini, başkasının değiştiremeyeceğinden emin olarak, burada tutabilir.

 

Pardus’ta sistem ayarları ile hangi işlemler yapılabilir?

Sistem Ayarları ile klavye/fare ayarlarından ekran kartı yapılandırmaya, sisteme yeni kullanıcı ekleyip çıkartmaktan açılış ayarlarına, pencere temasından simge seti değiştirmeye kadar akla gelebilecek her türlü yapılandırma işlemleri gerçekleştirilebilir.Windows İşletim sitemindeki denetim masasıdır.

 

Linux işletim sistemlerinde kullanılan grafik ara yüz alt yapısı hangisidir?

X-Window

 

Pardus’un kurulumuyla gelen standart masaüstü simgelerini yazınız.

Evdizini, Sistem, Çöp

 

Pardus’ta bir dosyaya isim verilirken hangi kurallara dikkat edilmelidir?

Linux’ta bir dosyaya isim verirken tüm alfabetik karakterler, alt çizgi ( _ ), rakam, nokta, virgül kullanılabilmektedir. Dosyalara isim verilirken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri dosya isminde * , ? gibi özel karakterlerin bulunmamasıdır. Dosya isminin uzunluğu 256 karakteri geçmemelidir. Ayrıca bir dosyanın büyüklüğü de 2 GB ile sınırlıdır.

 

Dolphin nedir?

Pardusta dosya yöneticisi olarak kullanılır.

 

Linux işletim sisteminde dizin ve dosyalar üzerinde farklı birçok işlem yapılabilmektedir. Bu işlemler temel olarak nelerdir?

 Yeni dosya veya dizin oluşturmak, silmek

 Dosya ve dizinleri listelemek

 Dosya veya dizinlerin izinlerini ayarlamak

 Dosyaların içeriğini görmek

 Dosyaları yazdırmak

 Dosya ve dizinleri kopyalamak ve taşımak

 

Pardusta yazıcı tanıtımı nasıl yapılır?

Yazıcımızı pardus otomatik olarak tanıyabileceği gibi elle de tanıtabiliriz. Bunun için sistem ayarlarından “Yazıcı Yapılandırması” seçeneğine tıklayınız.

Normal şartlarda, yazıcınızı bilgisayara bağladıktan ve açtıktan sonra, yazıcı ekleme sihirbazı yazıcınızı otomatik olarak kuracaktır. Yazıcınız otomatik kurulmuyor ya da düzgün çalışmıyorsa yazıcınızı kapatınız, USB kablosunu bilgisayarınıza takınız, güç düğmesine basıp yeniden çalıştırınız. Ardından “Yeni Yazıcı” tuşuna basıp devam ediniz.Yazıcı marka ve modelleri gelecektir. Uygun marka ve modeli seçip kurulumu tamamlayın.

Pardus temel araç ve uygulamaları nelerdir?

Hesap Makinesi: KCalc

OpenOffice.org Writer: Kelime İşlemci Editörü

OpenOffice.org Calc: Elektronik Tablolama Yazılımı

OpenOffice.org Impress: Sunum Yazılımı

 

Hesap Makinesi nasıl açılır?

 

Pardus ile birlikte gelen KCalc gelişmiş bir hesap makinesi uygulamasıdır. Pardus menüsünden programlar > Yardımcı Araçlar > Masaüstü altından uygulamayı çalıştırabilirsiniz

 

 

 

 

OpenOffice.org nedir? OpenOffice.org’un Özellikleri nelerdir?

ofis paketidir. Windows ta kullanılan microsoft office tarzı bir uygulamadır.Word,excel, powerpoint gibi temel işlemeler bu program sayesinde yapılır.

ÖZELLİKLERİ

 Lisansı olmayan ücretsiz bir ofis uygulamasıdır.

 Bir çok platformda çalışabilmektedir (windows, linux…).

 Açık kaynaklı olup dağıtılabilir, kopyalanabilir ve değiştirilebilir.

 Kullanıcı ara yüzü kolay kullanılabilmektedir.

 Dil desteği oldukça geniştir.

    Bir çok türde belgeyi açabilir ve aynı şekilde bir çok türde belge oluşturabilirsiniz. Pdf ve .swf uzantılı belgeler oluşturulabilmektedir.

 Office yazılım dosyalarını açma ve Office yazılım biçiminde kaydetme

 OASIS (Open Standards XML File Format) belge biçimi

 Gelişmiş resim galerisi

 Extra şablonlar

 Bazı sıralama fonksiyonları

 Bazı filtreleme özellikleri

 Flash desteği içerir.

OpenOffice.org Writer programı ne işe yarar. Kaydedilen dosyaların uzantısı nedir?

Kelime İşlemci Editörüdür. Windows taki WORD ile aynı işlevi yapmaktadır. Bir kelime işlemci editöründe bulunması gereken tüm işlevlere sahip olan Writer’da oluşturulan dosyalar .odt uzantılı olacaktır. Kelime işlemci yazlım dosya formatı olan doc ve docx uzantılı dosyaları da kullanabilir ve kaydedebilir


 

OpenOffice.org Calc ne işe yarar?

Elektronik tablolama yazılımıdır. Windows’taki Excel programının işlevini görür.

Openoffice.org’un calc elektronik tablolama yazılımı ile gelişmiş fonksiyonlara ulaşabilir, verileri kolayca düzenlenebilir. Calc’ın gelişmiş DataPilot teknolojisi, very tabanlarından ham veriyi alır, özetler ve anlamlı bilgiler haline getirir. Doğal dil formülleri, kelimeler kullanarak kolayca formül hazırlanabilir.

 

 

 

OpenOffice.org Impress programı ne işe yarar?

Sunum hazırlamak için Impress yazılımı kullanılır. Windows’taki powerpoint programının işlevini görür.

 

Linux işletim sistemlerinde kullanılan önemli ağ komutlarından bazıları şunlardır:

 Telnet  Ftp  Mslookup  Whois  Netstat   Arp  Ping  Traceroute

Telnet Komutu

Telnet yazılımı uzaktaki sunucu ile TELNET protokolü ile haberleşmeyi sağlayan bir programdır. Bu program sayesinde uzaktaki makinede kullanıcıya bir çalışma alanı açılır. Kullanıcının gerçekleştirdiği her işlem uzaktaki sunucuda gerçekleşir.

 

Ftp Komutu

FTP protokolü uzaktaki sunucudan dosya transferi için kullanılan bir protokoldür. Bu protokol kullanılarak uzaktaki ftp sunucusu ile dosya transferi yapmayı sağlayan birçok istemci bulunmaktadır. Bu istemcilerden en yaygın olanı ftp yazılımıdır. Bir çok işletim sisteminde hemen hemen aynı komutlar ve aynı ara yüze sahiptir.

 

Nslookup Komutu

Nslookup komutu DNS sunucusu ile haberleşip DNS sorgulamaları yapmak için kullanılmaktadır. En basit kullanım alanı makine isminden makine IP adresinin bulunmasıdır.

Whois Komutu

Whois komutu bir IP adresinin hangi ağa dahil olduğunu ve o ağdan sorumlu kişilerin e-posta adresleri, posta adresleri, telefonları gibi bilgileri gösteren bir komuttur. Temelde bir IP bloğu alındığı takdirde, bloğu satın alan ile ilgili bilgiler alınır ve bu bilgiler whois sunucularında tutulurlar.

Netstat Komutu

Netstat komutu ağ bağlantıları , yönlendirme tablosu , ara yüz istatistikleri gibi ağ ile ilgili temel bilgileri göstermeye yarayan bir programdır.

Arp Komutu

Arp komutu sistemin arp önbelleği ile ilgili işlevlerin yapılmasını sağlar. Yapılabilecek temel işlemler arasında arp tablosunu incelemek , arp tablosundan kayıt silmek ve arp tablosuna kayıt eklemek vardır.

Ping Komutu

Ping komutu çoğunlukla karşıdaki makinenin ayakta olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Eğer ping isteğine cevap gelmiyor ise uzaktaki makine çalışmıyor olabilir. Aynı zamanda ping komutunun çıktısından iki makine arasındaki transferin ne kadar hızlı olabileceği hakkında tahmin yürütülebilir. Daha kısa sürede cevap veren bir makine ile yapılan haberleşme, daha uzun sürede cevap veren makine ile yapılan haberleşmeden çoğu zaman daha hızlıdır

 

Traceroute Komutu

Traceroute komutu ile uzaktaki makineye giden yol hakkında bilgi alınır. Bu bilgilerden en temel olanı uzaktaki makineye giderken geçilen yönlendiricilerdir.

 

Pardus işletim sisteminde kullanılan e- posta yazılımı hangisidir? Yazılım hakkında bilgi veriniz?

KMail, KDE masaüstü ortamı için ön tanımlı e-posta istemcisidir. İletileri klasörler altında saklama, ileti filtreleme, HTML iletileri görüntüleme ve uluslararası karakter setlerini destekler

 

Pardus’ta Kablosuz Modem Bağlantısı nasıl yapılır?

    Pardus’ta kablosuz ağ bağlantısı kurmak için Sistem Ayarları’nı açın (bunun için (Alt+F2) tuşlarına birlikte bastıktan sonra açılan kutucuğa sistem ayarları yazarak açabilirsiniz). Sistem Ayarlarındaki “Ağ Ayarları” seçeneğine tıklayın.

    Ağ Ayarları menüsünde “kablosuz” sekmesini seçiyoruz ve sağ taraftaki “Ekle” tuşuna tıklıyoruz. Açılan yeni pencerede “Tara” tuşuna tıklayarak kablosuz bağlantıları arıyoruz.

 Daha sonra istenilen bağlantının güvenlik türü ve şifreyi girerek kablosuz bağlantı sağlanmış olur.

Pardusta ağ tarayıcısı olarak hangi tarayıcı kullanılır?

Mozilla Firefox

 

Windows işletim sistemi ve Linux tabanlı işletim sistemlerini 5 madde halinde karşılaştırınız.

Windows Linux
Lisans Ücretlidir Ücretsiz
Virüsler, bilgisayar korsanları ve Internet üzerinden gelebilecek çok sayıda hatalı programa karşı güvenlik açıkları barındıran korumasız bir sistem olması. Virüs, Solucan, Truva atları vb. gibi zararlı kodlara karsı daha sağlam daha güvenilir bir mimari.
İşletim sistemi ve programların kullanım kolaylığı Windows a göre daha zor bir kullanım kolaylığı
İşletim sistemi sorunları belli zamanlarla giderilir. Linux açık kaynak kodlu olduğu için hızla açıklar kapatılır
Bilgisayar donanımını tam verimli kullanması Linux’a göre daha zayıf Bilgisayar donanımını Windows’a göre daha verimli kullanması

 

Aşağıdaki cümlelerin başında boş bırakılan parantezlere, cümlelerde verilen bilgiler doğru ise D, yanlış ise Y yazınız.

 

1. ( Y ) Unix işletim sistemi GPL lisansa sahiptir.

2. ( D ) Unix işletim sistemi C programlama dili ile yazılmıştır.

3.    ( D ) GPL açık kaynak kodlu yazılımların özgürce dağıtılmasını düzenleyen bir lisans anlaşmasıdır.

4. ( Y ) Linux işletim sistemleri NTFS dosya sistemini kullanır.

5. ( D ) Sabit diskte biosun ilk okuduğu bölüme MBR( Master Boot Record) denir.

6.    ( D ) Pardus’da sistem belleğinin yetersiz kaldığı durumlarda harddisk üzerinde bellek olarak kullanılan alana takas alana (Swap) denir.

7. ( Y ) Pardus işletim sistemi sadece DVD’den kurulabilir.

8. ( D ) Pardus’da kurulum aracı olarak YALI yazılımı kullanılır.

9. ( D ) Pardus Linux çekirdeği kullanan bir işletim sistemidir.

 

1. ( D ) “OpenOffice, Pardus işletim sisteminde ve Linux sistemlerde sıkça kullanılan ofis programları paketidir.

2. ( Y ) Hesaplama yapmak için Write yazılımı kullanılır.

3. ( Y ) KCalc, bir web tarayıcı uygulamasıdır.

4. ( D ) Writer yazılımında tablo oluşturulabilir ve düzenlenebilir.

5. (D ) Impress yazılımında Slayt geçişi seçeneklerine tıklandığında ön izleme ile  seçeneğin etkisi görülebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir